ÇİMENTO SİLO FİLTRELERİ

ÇİMENTO SİLO FİLTRELERİ

Toz akışkanların (çimento, toz kireç, kalsit, un, alçı, kömür tozu, vitamin, kimyasal maddeler) depolama ekipmanlarından olan silolara taşınması iki yöntemle yapılabilmektedir. Bunlardan biri silobas ile silo dolumu, diğeri de pnömatik (havalı) taşıma sistemleri ile silo dolumudur. Her iki yöntemde de silo içerisine dolumu yapılan hammadde (çimento, kalsit, alçı, un, toz kireç, toz şeker, kömür tozu) ile beraber hava da girmektedir. Bu havanın silodan tahliye olması ve tahliye olurken tozuma yapmaması için Silo Üzeri Filtre (Silo toz tahliye çıkışı, silo jet filtre, silo üstü filtre) kullanılmaktadır.

Silo Filtre’sinin kartuşlarından süzülerek dışarı çıkan tozlu havadaki toz, filtrasyon elementlerine (filtre kartuşları veya kafes tip torba, iğneli keçe) takılıp içerde kalmakta ve tozsuz hava dışarı çıkmaktadır. Jet pulse temizleme sistemi sayesinde filtre kartuşlarına periyodik olarak basınçlı hava püskürtülmekte ve kartuşlar temizlenmektedir. Böylece filtre kartuşlarının veya polyester tip torbaların hava geçirgenliği yüksek seviyede tutulmuş olur.

Silo üstü filtreler, siloya bağlamak için alt etek (karşılık flanşı), jet pulse temizleme sisteminin tüm ekipmanları (patlaç valfler, selenoid ve bobinler, otomasyon panosu) ve filtre kartuşları ile beraber set olarak piyasaya arz edilmektedir.